Omicron Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Omicron Varyantı Nedir?

Günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan Covid-19'un, geçirdiği mutasyonlar sonucunda yeni özellikler kazanarak gelişen varyantları DSÖ tarafından sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma Eski Yunan alfabesinde kullanılan harflerden yola çıkarak yapılmaktadır. Tespit edilen varyantlar, Yunan alfabesindeki sıraya göre; Alfa, Beta, Gama, Lambda, Delta ve Mu şeklinde isimlendirilmiştir. Bildiğiniz üzere en son Delta adı verilmiştir. Şimdi ise sırada Mu ve Xi harfleri vardır. Ancak varyantla anlam olarak çok uyuşmadığından İngilizcede yeni 'new' kelimesi ile anlam olarak benzerlik gösterdiği için mu harfi; genellikle soyadlarında kullanıldığı için Xİ harfinin kullanımı kabul görmedi. Bu yüzden sıradaki harf olan Nu harfine geçildi. Bu harften yola çıkılarak da yeni varyanta Omicron adı verildi.

Omicron Varyantı Nerelerde Görüldü?

Bilim insanları, Omicron varyantının Afrika'dan geldiği ve mutasyona uğramış bir virüs olduğunu açıkladı. Ayrıca Uzmanlar sıradan bir varyant olmadığını, içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu. Daha önce Avrupa, Asya ve Avustralya'da da çeşitli şehirler ve ülkelerde ortaya çıkan omicron varyantı Türkiye'de de tespit edildi. Bu hafta açıklanan Imperial College verileri ise, Omicron varyantının sanıldığı gibi hafif geçmeyebileceğini ortaya koydu. Tüm uzmanların üzerinde hem fikir olduğu konu ise Omicron’nun çok hızlı bulaşıyor olmasıdır.

Omicron Nasıl Bulaşır?

Omicron varyantı, Delta varyantı ile benzerlik göstermektedir. Çoğalma ve bulaşma kabiliyeti oldukça yüksek olan virüsün hedefindeki hücreye tutunmasını sağlayan ‘spike’ (diken) denen protein yapıdaki reseptörler pandeminin başlangıcından itibaren mutasyona uğrayarak değişik varyantların ortaya çıkmasına neden olarak şu anki halini almıştır. Aşıların geliştirilmesinde kullanılan protein yapıdaki bu moleküllerde oluşan, özellikle omicron varyantında gözlenen 32 tip mutasyon, şu ana kadar geliştirilen aşıların koruyucu etkinliğini azaltmakta,hızlı yayılıma neden olarak toplumda görülen vaka sayısında logaritmik bir artışa yol açmaktadır. Bu yeni varyantın bulaşma yolu ise tıpkı Covid-19'da olduğu gibi solunum yoluyla ve hasta kişilere temas yoluyla gerçekleşmektedir.

Omicron Belirtileri?

Bu varyantın belirtileri de tıpkı bulaşma yöntemi gibi benzer özelliklere sahip. Omicron varyantının belirtileri arasında ; burun akıntısı, baş ağrısı, hafif ateş, kas ağrıları, öksürük ve öksürüğe bağlı olarak gelen boğazda kaşınma yer alıyor.